1516794032

Svētki / Šventė


Renginio detalės


Galerija „Vartai“ džiaugiasi pristatydama latvių menininko Jānis Avotiņš asmeninę parodą, sutampančią su Baltijos šalių nepriklausomybės paskelbimo šimtmečio iškilmėmis.

Būtent į minėtą įvykį nurodo parodos surengimo laikas ir pavadinimas. Visai neseniai šventės ir minėjimai buvo galingas sovietų valdžios manipuliavimo įrankis. Kaip ir bemaž visa kita, įvairūs proginiai renginiai buvo primesti žmonėms dėl ideologinių tikslų; privalomas viešų demonstracijų pobūdis ne tiek skatino, kiek ardė bendrumo jausmą. Spontaniškos, savanoriškos bendruomeninės dvasios išraiškos buvo suvokiamos kaip neleistina grėsmė sovietų galiai.

Per daugelį metų latvių menininkas J. Avotiņš sėmėsi įkvėpimo ir motyvų savo kūrybai nesenos praeities vizualiuose artefaktuose – nuotraukose iš valstybinių ir privačių archyvų, retušuotose sovietinio laikotarpio spaudos iliustracijose ir miestų turizmo vadovuose. J. Avotiņš neria į šį kultūrinį ir istorinį palikimą ne tik ieškodamas medžiagos savo kūrybai, bet ir tarsi atidus archeologas siekdamas apvalyti savo paveikslus ir piešinius nuo perteklinių reikšminių sluoksnių bei dažnai ištrindamas nuorodas, galinčias įsprausti jo personažus į konkretaus laikotarpio rėmus. Menininkas perkelia praeities vaizdinius į kitą visatą, į vien tik meno kūriniui būdingą laiko dimensiją, į meno „dabar“. Jo monochrominės figūros virsta didingais atminties vaizdais, iškylančiais mūsų sąmonėje iš tolimos arba nesenos praeities. J. Avotiņš kūrybai būdingas ypatingas intymumas, tad žiūrovas gali papildyti menininko sukurtus vaizdus asmeninės patirties elementais. Kartu jie yra atviri įvairiausiems perskaitymams ir plačiausioms interpretacijoms, tad kiekvienam žiūrovui užpildant tuščią erdvę savaip, gimsta bendras istorijos suvokimas.

Kolektyvinės atminties vaizdinių pavidalais gimstantis J. Avotiņš menas primena šventines iškilmes tuo, kad siūlo tai, kas mus vienija. Šventė yra išbaigčiausia įmanoma bendruomeninės patirties forma, įgalinanti žmones sugrįžti į bendrabūvį. J. Avotiņš kūrybos estetinė kokybė tampa itin svarbi kadangi, dalijimasis estetine patirtimi skatina individo socialumą ir norą bendrauti su kitais, mezga socialinius ryšius ir jungia žmones į darnią visuomenę. Kad gimtų bendrystės jausmas, nebūtina tūkstančiams žmonių susikibti rankomis; tam puikiai pasitarnauti gali ir bendras meno patyrimas.

Parodos rengėjai kviečia kiekvieną lankytoją tapti menininko interaktyvios instaliacijos dalyviu ir simboliškai paskambinti varpais, skelbiančiais laiką menui ir šventei, vėl atsiverti bendrystės patirčiai ir kartu švęsti Baltijos šalių nepriklausomybės paskelbimo šimtmetį.

Jānis Avotiņš (g. 1981 m. Rygoje, Latvijoje) yra vienas ryškiausių ir reikšmingiausių Baltijos šalių šiuolaikinio meno scenos atstovų. Jis debiutavo naujojo tūkstantmečio pradžioje, baigęs studijas Latvijos dailės akademijos Tapybos katedroje. Menininkas dažnai dalyvauja grupinėse parodose bei surengė per trisdešimt asmeninių parodų muziejuose ir meno galerijose visame pasaulyje. Jo kūriniai įtraukti į tokias reikšmingas šiuolaikinio meno kolekcijas kaip François Pinault (Prancūzija), Charles Saatchi (Londonas, JK), Olbricht (Berlynas, Vokietija), Fondazione Sandretto Re Rebaudengo (Turinas, Italija), The Hort Family Collection (Niujorkas, JAV), ir The Rubell Family Collection (Majamis, JAV). 2016 m. jis gavo Prix Jean-François Prat apdovanojimą už šiuolaikinę tapybą. Menininkas gyvena ir dirba Rygoje (Latvija).

Parodos kuratorius

Māris Vītols

Mecenatas
Živilė ir Jonas Garbaravičiai

Globėjas
Renata ir Rolandas Valiūnai

Pagrindinis rėmėjas
Latvijos Valstybės kultūros kapitalo fondas

Parodos partneriai
Latvijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje, Latvijas kultūras projekti, Vilniaus mokytojų namai

Parodos rėmėjai
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija,  Lietuvos kultūros taryba

Galerijos rėmėjai
Vilniaus miesto savivaldybė, VšĮ „Meno fondas“, Vilma Dagilienė, Romas Kinka, „Lietuvos rytas“, „Ekskomisarų biuras“

Parodos grafinis dizainas
Jurgis Griškevičius

Už bendradarbiavimą rengiant šį projektą esame dėkingi Dina ir Janis Zuzāni (Ryga), Valdis Jākobsons ir Blankenfelde Manor (Latvia) bei Vera Munro (Hamburgas) ir Rüdiger Schöttle (Miunchenas) galerijoms.

Daugiau apie parodą.