latviski rastai

Paroda „Acta Universitatis Latviensis, 1921–2015“


Renginio detalės


Paroda veikia VU bibliotekos Baltojoje salėje (IV a., Universiteto g. 3) iki gegužės 31 d.

Paroda „Acta Universitatis Latviensis, 1921–2015“ („Latvijos universiteto mokslo darbai, 1921–2015“) suteikia progą susipažinti su istorine Latvijos universiteto mokslo darbų įvairove, apimančia beveik visą amžių – nuo pirmojo leidimo 1921 m. iki vėliausiųjų tiražų 2015 m. Acta Universitatis Latviensis atskleidžia Latvijos universitete vykdytų tyrimų esmę ir mokslinės minties raidą Europos ir pasaulio kontekste.

Šio leidinio akademiniu pavadinimu „Acta Universitatis Latviensis“ formos keitėsi kartu su alma mater vardu ir Latvijos valstybės padėtimi: „Latvijos aukštesniosios mokyklos mokslo darbai“ (1921–1923), „Latvijos universiteto mokslo darbai“ (1923–1929), „Latvijos universiteto mokslo darbai“, papildomai suskirstyti į dvidešimt fakultetų ir institutų rinkinių (1929–1940) ir „Latvijos valstybinio universiteto mokslo darbai“ (1941). Antrojo pasaulinio karo metais Latvijos universiteto mokslo darbų leidyba buvo sustabdyta, ir tik 1943 m. pasirodė leidinys „Universitetas Rygoje. Mokslo darbai“ – panašiai padalintas į rinkinius pagal fakultetą. Universiteto moksliniai darbai nebuvo viešinami iki pat 1949 m., kai pasirodė atnaujintas „Latvijos valstybinio universiteto mokslo darbų“ leidimas, 1958 metais pervadintas į „Latvijos valstybinio Pėterio Stučkos universiteto mokslo darbai“. Nuo 1976 m. pasikeitė leidybos formatas – neliko numeravimo ar nuorodų į universiteto mokslinius darbus. 1990 m. Latvijos universiteto mokslo darbai atgavo savo pirmykštį pavadinimą ir atsirado teminiai rinkiniai, nebepriklausantys atitinkamiems fakultetams. Šiandien numeriai leidžiami daugiau nei dvidešimties teminių blokų rinkiniais –spausdintu ir elektroniniu formatais.

Acta Universitatis Latviensis sulaukė pripažinimo svetur ir yra kaupiamas daugelio užsienio universitetų bei svarbiausių pasaulio bibliotekų. Šiame leidinyje aprašomas platus darbų spektras – tai garsiausių Latvijos ir Latvijos universiteto asmenybių bei dėstytojų ir mokslininkų, populiarių akademinėje bendruomenėje ir studentų tarpe, darbai. Publikacijos suteikia galimybę peržvelgti opias praeities problemas ir jų sprendimus. Šioje daugiau nei devynis šimtus leidinių turinčios kolekcijos parodoje galite pamatyti istorinius mokslo darbų egzempliorius ir naujausius kolekcijos leidimus. Dauguma jų yra suskaitmeninti.

Šiuolaikinių technologijų eroje atsirado atviros prieigos poreikis, todėl jūs turite progą pamatyti ne tik spausdintus leidinius, bet ir jų suskaitmenintas versijas, esančias Latvijos universiteto elektroninių išteklių talpykloje adresu: https://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/14

Naujieną pateikė S. Misiūnienė