q9lfriupvhj00attotg9

Ar žinai viską apie Latviją?

Manai, kad Latvija – tokia artima ir panaši į Lietuvą, kad žinai viską apie „braliukus“. Pristatome faktų apie Latviją sąrašą (galime lažintis, kad 100% visų jų nežinojote).

#1 Rygos centrinis turgus – vienas didžiausių Europoje. Turgus įrengtas paviljonuose, kuriuose Pirmojo pasaulinio karo metu buvo saugomi milžiniški dirižabliai.

Rygos turgus

#2 Nors būdama tik 64,589 km² ploto, Latvija savo plotu lenkia tokias šalis kaip Šveicarija, Estija, Kipras, Kroatija, Albanija ir Slovėnija.

#3 Rygos Balzamas – tradicinis alkoholinis gėrimas, gaminamas iš 24 ingridientų – augalų, lapų, šaknų, stiebų ir kt. dalių. Kai carienė Jekaterina sunegalavo savo kelionės metu Latvijoje metu, ją gydė šiuo gėrimu.

Rigas Balzams

#4 Visų mėgiamus džinsus sukūrė latvis. Siuvėjas Jākobs Jufess (Jacob W. Davis), būdamas 23-ejų metų amžiaus emigravo į Jungtines Valstijas.  1870 m. pora moterų paprašė jų vyrams, dirbantiems medkirčiais pasiūti tvirtas, darbui tinkamas kelnes. Jis sukūrė šiuolaikinių džinsų prototipą, o vėliau su Levi Strauss finansine parama užpatentavo savo sukurtą produktą.

#5 Latvijoje galima savanoriškai apsilankyti kalėjime. Liepojoje, Karostos buvęs karinis kalėjimas – turistinė vieta, jame įsikūręs hostelis, kuriame kiekvienas norintis gali praleisti neeilinę naktį kaip kalinys – personalas čia dėvi pareigūnų uniformas, organizuojamos mankštos ir pan. Tai populiari bernvakarių pramoga.

DSC_0020-1024x680

#6 Apie 54% Latvijos teritorijos dengia miškai ir galima drąsiai vadinti Latviją viena žaliausių valstybių pasaulyje.

BalticPictures.lv-GO-3587_Sigulda

#7 Latviai mėgsta dainuoti. Suskaičiuojama daugiau nei 1 milijonas  folkloro dainų. Kas 4 metus Rygoje vyksta dainų ir šokių šventė, kurios metu ant scenos vienu metu pasirodo daugiau nei 15 000 dainininkų ir 16 000 šokėjų.

visuotine-latviu-dainu-ir-sokiu-svente-5a00765ad35e1

#8 Friedrich Wilhelm Ostwald buvo vienintelis latvis, pelnęs Nobelio premiją 1909 m.

#9 Latviai mėgsta valgyti bulves ir įvairius patiekalus iš jų. Per metus vienas latvis suvartoja apie 78 kg bulvių.

#10 Nacionalinė biblioteka Rygoje – ypatingas pastatas. Jo atidarymo proga buvo organizuojamas renginys – akcija „Knygų draugų grandinė“. Žmonės išsirikiavo į 3 km eilę ir perdavė iš rankų į rankas knygas į naująją biblioteką. Nepaisant šalto oro sausį, į šią grandinę stojo daugiau nei 14 000 žmonių iš visos Latvijos, kitų Baltijos šalių, taip pat Vokietijos, Švedijos, JAV ir Rusijos. Pamatyk video reportažą.

q9lfriupvhj00attotg9

#11 Aukščiausias kalnas Latvijoje – Gaizins. Virš jūros lygio jis kalilęs tik 312 m.

#12 Irbenės radijo astronomijos centras – 8 pagal dydį pasaulyje radijo teleskopas. Sovietmečiu jis buvo vadinamas Starlet, jis buvo naudojamas sekti Vakarams. Šiuo metu jį naudoja astronomai mokslo tikslais.

Ventspils_International_Radio_Astronomy_Center_-_radiotelescope_(Irbene_Locator)_-_panoramio_(1)

# 13 Kuldygoje plačiausias Europoje krioklys – Ventos slenkstis, kurio plotis siekia 270 m. Jo aukštis ne toks įspūdingas – siekia vos porą metrų.

VentasRumba

# 14 Jei visas Latvijos upes sujungtumėte į vieną ilgą upę, jos ilgis siektų 38 400. Palyginimui, pusiaujas siekia 40 000 km.

# 15 Vidutinis vedybų amžius Latvijoje siekia 30 m vyrams ir 28 m. moterims.

# 16 Latvijos vėliava – antra seniausia pasaulio vėliava (minima nuo 1280 m.).  Kuri vėliava seniausia pasaulyje? Danijos.

7

# 17 Internetas Latvijoje – vienas sparčiausių pasaulyje. Vidutiniškai jo sparta siekia 13.8 MB/s, kai tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje – 11.6 MB/s, JAV – 11.9 MS/s, Prancūzijoje – 7.5 MB/s.

# 18 Vidutiniškai beveik visi latviai kalba 3 kalbomis ar daugiau.

# 19 Latvija yra viena iš 3 šalių (kitos dvi – Kanada ir Suomija), kurių nacionalinė sporto šaka paskelbta ledo ritulys.

# 20 Sostinėje Rygoje gyvena net 1/3 Latvijos gyventojų.

img_1107