Sigulda, latvija,

Lietuviams pravers: slapta vietelė Latvijoje, į kurią reikia pasiimti lazdą

Latvijos Šveicarija – taip vadinamas Siguldos miestas Latvijoje, gundantis ne vieną. Čia pramogų sau rasti gali tiek gamtos grožio, tiek istorijos, tiek žiemos sporto ar ekstremalių pojūčių mėgėjai.

Sigulda, latvija,

Sigulda, Latvija, D. Umbraso foto.

„Dažnai turistai Siguldą vadina „Slapta vietele““, – pasakojo miesto Turizmo informacijos centro atstovė Monta Liepa. Išties – vos keliasdešimt kilometrų nuo Rygos įsikūrusiame miestelyje puikiai dera gamtos grožis bei smagios pramogos. Vaizdingame Gaujos upės slėnyje įsikūrusiame miestelyje viskas netoli, bet mėgstantys pasivaikščioti tikri nenuobodžiaus. Vaikščiojant po kalvotoje vietovėje įsikūrusią Siguldą atsiveria nuostabi slėnio panorama, o miesto simboliu neatsitiktinai pasirinkta lazda. „Kai pirmieji turistai atvyko į Siguldą, labai greitai suprato, kad norint viską apžiūrėti tikrai padeda vaikščiojimo lazda. Netrukus jas ėmė gaminti vietos meistrai, o šiandien lazda – viso miesto simbolis. Galima įsigyti tiek tikrų vaikščiojimui skirtų lazdų, tiek mažų suvenyrinių“, – pasakojo M.Liepa.

Pilių takas

Siguldoje yra net trys pilys. „Visas pilis aplankyti galima per pusdienį, važiuojant dviračiu. Pėsčiomis užtruktų kiek daugiau, bet gamtos grožis daugelį suvilioja ir ilgam pasivaikščiojimui“, – sakė M.Liepa. Daugiausia turistų dėmesio sulaukia Livonijos ordino Siguldos pilis, kurioje ir vietiniai – dažni svečiai.

Sigulda, latvija,

Turaidos pilis, D. Umbraso foto.

„Tai nėra tik istorinė ar turistinė vieta. Vasarą čia rengiami įvairūs koncertai, vyksta renginiai“, – pasakojo M.Liepa. Viduramžių pilies kieme net rengiami operos festivaliai. Tingintiems daug vaikščioti nuostabūs vaizdai atsiveria užlipus ant 5 aukštų pilies bokšto. Nuo čia galima apžiūrėti visą kalvotą krašto peizažą. Norinčius pramogų pilies kieme pasitiks Livonijos ordino apdarais pasipuošęs gidas, kuris ne tik daugiau papasakos apie tai, kaip čia gyveno Livonijos ordinas, bet leis ir patiems tai išmėginti. Pavyzdžiui, pašaudyti iš tradicinio tuometinio ginklo – arbaleto. Patikėkite, tik atrodo, kad šiuo įrenginiu naudotis paprasta!

Sigulda, latvija,

Sigulda, latvija,

„Turintys daugiau laiko,ypač vaikai, labai mėgsta dirbtuves, kurių prie pilies yra net keturios. Iš vietos amatininkų galima mokytis tradicinių baltų papuošalų gamybos, darbo su tekstile ir linu bei tradicinės medinių lazdų drožybos“, – vaikščiodama po pilies kiemą pasakojo M.Liepa.

Iš aukštai – gražiau

Išskirtinis dalykas Siguldoje – lynų kelio vagonas, kuriuo galima persikelti per Gaujos upę. Toks lynų kelias – vienintelis Baltijos šalyje. Nedidelis vagonėlis 42 metrų aukštyje priešingus upės krantus sujungia kas pusvalandį. Pasiekus upės vidurį vagonėlis sustoja. Tai puiki proga apžiūrėti atsiveriantį kraštovaizdį ir pabandyti akimis surasti tris Siguldos pilis – akyliems tai tikrai pavyks. Jei vien aukščio nepakanka, galima išmėginti ir kur kas ekstremalesnę pramogą. Kol vieni vagonėliui sustojus grožisi vaizdais, kiti su guma neria galva žemyn. „Vasarą būna daugybė norinčių. Šokinėti su guma atvyksta ir lietuviai, ir estai, ir žmonės iš kitų valstybių“, – pasakojo M.Liepa. Pasirodo, norinčių su guma nusileisti nuo lynų kelio tiek daug, kad kartais registruotis į šią pramogą reikia gerokai iš anksto. Žiemos sostinė Vasarą skrydį Siguldoje galima pajusti šokant su guma, žiemą – leidžiantis slidėmis arba skriejant rogėmis.

Sigulda, latvija,

Sigulda, Latvija, D.Umbraso foto

1,2 kilometrų ilgio bobslėjaus ir rogučių trasa – viena nedaugelio pasaulyje, kuria džiaugtis gali tiek profesionalai, tiek ir mėgėjai. Kai nevyksta profesionalų varžybos, kiekvienas norintis gali pajusti adrenaliną, skriedamas trasos vingiais.

Siguldą mėgsta slidinėjimo entuziastai, kurių šiose apylinkėse laukia gausus trasų pasirinkimas tiek mieste, tiek ir jo apylinkėse. Tiek slidinėjimą mėgstantys vietiniai, tiek lietuviai ir kitų aplinkinių šalių turistai jau pamėgo slidinėti Kakiškalno, Reinio trasose, Ramkalnų trasoje, o Cėsių pusėje – Ozolkalne ir Žagarkalne. Nuotolinės slidinėjimo trasos įrengtos ir Siguldos sporto ir aktyvaus poilsio centre.

Sigulda, latvija,

Siguldos slidinėjimo trasa, D. Umbraso foto

Siguldos miestelyje populiarus ir skeletonas – sporto šaka, kai čiuožiama ant rogių atsigulus veidu žemyn, roges valdant vien kūno judesiais. Skeletono profesionalai Siguldoje gali dalyvauti lenktynėse, o smalsuoliai susipažinti su šia sporto šaka, o gal net pabandyti patiems taip nusileisti rogutėmis žemyn. „Siguldos žiemos trasų išskirtinumas tas, kad čia vietos randa tiek profesionalai, tiek visiški naujokai“, – dėstė M.Liepa.

 

Tekstą parengė Gintarė Valentinaitienė, Lrytas.lt žurnalistė